Pánská móda

 

  20.léta

 

  Pánská móda nepodléhala tolikera změnám jako dámská. Více než-li na zdobnost oděvu byl důraz kladen na kvalitu materiálu a preciznost střihu. Pánský oděv podléhal přísným společenským konvencím. Muž měl několikatero typů obleků určené pro danou příležitost. V šatníku nesměly chybět klobouky, rukavice, kravaty, vestičky. Výběr jejich barvy a stylu opět podléhal společenským normám, které byly dané pro určitou situaci. Muž vlastnil několikatero typů obleků do práce, pro společenské události, oficiální návštěvy, pro cestování, sport a volný čas. Poměrně volnou možnost výběru měl v oblečení pro sport a volný čas, obleky do práce a různé společenské události podléhaly poměrně přísným konvencím.

Oblek pro výlety a cestování

Nebylo pro všechny snadné se v nich vyznat, proto se vydávaly pánské časopisy, jenž pomáhaly mužům se v těchto konvencích zorientovat. Tak např. po sedmé hodině večer, do hotelů, klubů, divadla a tančíren se nosil smoking. Jeho límec byl ušit z lesklého materiálu, knoflíky potažené hedvábím. Nosil se s bílou košilí a náprsenkou. Ve dvacátých letech měl spodní přední stranu vykrojenou do obloučku.

Smoking

 

Pro denní oficiální či slavnostní události jako byly úřední návštěvy, dostihy, pohřby atd. se oblékal žaketový oblek. Žaket pochází z Anglie u nás byl postupně nahrazován smokingem či kombinovaným oblekem. Pod sako se nosí černá jednořadá či dvojřadá vesta a kalhoty, jenž se obvykle šily z odlišného materiálu než-li sako. Košile měla tuhý límec a manženty. K žaketu si muž mohl vybrat motýlka či širokou kravatu v tmavé barvě či jemně vzorované. Dále se mohly nosit kožené rukavice světlé či tmavé barvy. Pro velmi slavnostní události jako návštěva divadelní lóže, svateb či větších bálů se nosil frak. Frakové sako se nadá zapnout, i když má našité knoflíky. Je tedy vidět na bílou vestičku (dvojřadou či jednořadou) a bílou košili. Sako je ušito z černého materiálu, klopy potažené černým matným hedvábím. Oblek je doplněn bílým motýlkem a bílými rukavicemi.

Frak

Poměrně zvláštním typem obleku byla tzv. čamara. Nosil se jako československý slavnostní úbor. Jednalo se o vlastenecký oděv, s původem v roce 1848 se stojatým límečkem, někdy přehnutým, a ozdobnými šňůrkami jakožto zapínání. Čamara se nosila zvláště v 19.století v proslovansky smýšlejících kruzích. V první republice není zas až toliko nošen, i když jsou dohledatelné střihové podklady.

 

Čamara

 

 V Čechách pánský oděv vychází dle anglické módy, kdežto Slovensko je spíše zaměřené směrem na Vídeň.

 

 

1935 

 

  Na počátku dvacátých let se nosí jednořadé sako s dvěma knoflíky, vysokým pasem a vespod pod posledním knoflíkem zastřižené do obloučku. Vesta, nošená vespod, je uzavřená. Kalhoty se směrem dolů lehce zužují. Od roku dvacet dva se pas začíná posouvat směrem dolů až nabyde svoje přirozené místo. V polovině dvacátých let se veškeré vycpávky vytrácejí a upřednostňována je přirozenost. To však vydrží jenom do počátku třicátých let, kdy se navrací ramenní vycpávky pro zdůraznění maskulinní postavy, což podtrhovalo střih saka, jenž se směrem dolů zužoval. Klopy byly velmi široké a celková fazónka krátká. V této době se může sako nosit bez vestičky. Kalhoty jsou delší než ve dvacátých letech a rovně střižené. Stoupá obliba světle barevných košil (k žaketu, smokingu a fraku musí být stále bílá). Oblíbenými barvami obleků třicátých let se staly námořnická modrá, indigová, barva muškátového ořechu, hnědá a khaki odstíny béžové a hnědé. Velmi populárním vzorem se stal proužek.

Oblíbený vzor ve 30.letech. S mafií neměl nic společného, to je pouze filmařský výmysl.

 

Pro volný čas se nosily safari košile, roláky, svetry (již od 20.let), pletené vesty. Sportovní sako se šilo z tvídu či kůže. Pánové libující si v extravagantnějším odívání našli zalíbení v káru či pepitovém vzoru. Pro sport nacházejí uplatnění pumpky, ke kterým se oblékají kárované podkolenky. Kabáty obvykle sahají k půli lýtek, ale nosí se i ležérnější kratší varianty. Některé odvážnější ženy rády provokují nošením ryze pánského oblečení. Tou nejslavnější byla Marlen Dietrichová.

 

 

1922